Zakup i specyfikacja

Kontenerowy magazyn energii 1 MWh — wymiary, cena i konfiguracje 1 MW / 2 MWh oraz 1 MW / 4 MWh

Billy, Entogo

Kontenerowy magazyn energii BESS 2570 kWh ze sprzężeniem DC z fotowoltaiką — obudowa kontenerowa

Zdjęcie — Elite Power Group · Pexels · Pexels License

Najważniejsze wnioski

  • Kontener 20 ft ma wymiary zewnętrzne 6058 × 2438 × 2591 mm (14,77 m² powierzchni zabudowy), a 40 ft — 12 192 × 2438 × 2591 mm (29,72 m²); maksymalna masa brutto według ISO 668 to 36 000 kg.
  • Od 7.01.2026 r. wolno stojący magazyn energii o pojemności nominalnej powyżej 300 kWh i nie większej niż 2000 kWh buduje się na zgłoszenie (art. 29 ust. 1 pkt 3c Prawa budowlanego), powyżej 2000 kWh — na pozwolenie.
  • 1 MW / 2 MWh mieści się w zgłoszeniu tylko wtedy, gdy 2000 kWh to pojemność nominalna; 2000 kWh oddane do sieci przy DoD 0,90 i sprawności 0,95 wymaga 2339 kWh nominalnie, czyli pozwolenia.
  • Ember (11.12.2025, dane z 10.2025) szacuje duży system sieciowy ≥ 4 h poza Chinami i USA na 125 USD/kWh (75 urządzenia + 50 montaż); dla 4 MWh to ok. 1,95 mln zł, mniejszy projekt zwykle drożej.
  • Od 18.02.2027 r. każda bateria przemysłowa powyżej 2 kWh wprowadzana do obrotu potrzebuje paszportu baterii (art. 77 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2023/1542), a magazyn powyżej 50 kW trafia do rejestru operatora.

Kontenerowy magazyn energii 1 MWh mieści się w jednej obudowie w gabarycie kontenera 20 ft: 6058 × 2438 × 2591 mm, czyli 14,77 m² powierzchni zabudowy; w tym gabarycie oferuje się dziś także jednostki ok. 5 MWh z chłodzeniem cieczą, a większe układy umieszcza się w kontenerach 40 ft (12 192 mm długości) albo dzieli na kilka jednostek 20 ft. Od 7 stycznia 2026 r. o trybie budowy decyduje jednak nie gabaryt, lecz pojemność nominalna: wolno stojący magazyn powyżej 300 kWh i nie większy niż 2000 kWh buduje się na zgłoszenie, a powyżej 2000 kWh — na pozwolenie na budowę (Dz.U. 2025 poz. 1847). Dlatego popularne konfiguracje 1 MW / 2 MWh i 1 MW / 4 MWh trafiają do dwóch różnych procedur. Cenę kompletnego systemu sieciowego o czasie pracy co najmniej 4 h Ember szacuje na ok. 125 USD/kWh (październik 2025 r., rynki poza Chinami i USA), czyli ok. 487 zł/kWh po kursie NBP z 15.10.2026 r. Mowa o przemysłowym magazynie energii o pojemności rzędu MWh dla zakładu, farmy PV lub sieci SN — nie o domowym magazynie 10 kWh. Artykuł opisuje stan prawny na 15 października 2026 r. w Polsce: wymiary, konfiguracje, progi Prawa budowlanego i Prawa energetycznego, przykład obliczeń oraz strukturę kosztu.

Kontenerowy magazyn energii — wymiary: magazyn 1 MWh w kontenerze 20 ft i 40 ft

Producenci bateryjnych magazynów energii (BESS) używają obudów w gabarycie kontenerów ISO serii 1, bo taki kontener przewozi się bez zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego (przy odpowiedniej masie zestawu) i podnosi za standardowe naroża ISO. Gabaryt określa norma ISO 668; wnętrze, chłodzenie i drzwi serwisowe każdy producent projektuje po swojemu, więc pojemność w kWh dla tego samego gabarytu różni się między ofertami.

Typ obudowy (ISO 668)Długość [mm]Szerokość [mm]Wysokość [mm]Powierzchnia zabudowy [m²]Maks. masa brutto [kg]
20 ft60582438259114,7736 000
40 ft12 1922438259129,7236 000
40 ft High Cube12 1922438289629,7236 000

Powierzchnię zabudowy liczy się wprost: 6,058 m × 2,438 m = 14,77 m², a 12,192 m × 2,438 m = 29,72 m². Do projektu zagospodarowania działki potrzebne są jednak nie tylko wymiary obudowy, lecz także strefy otwarcia drzwi serwisowych, odstęp od transformatora i rozdzielnicy SN, droga pożarowa oraz miejsce na żuraw samojezdny. Te wartości podaje karta katalogowa konkretnego urządzenia i projektant, a nie norma kontenerowa. Kolejność kroków u operatora — wniosek, zaliczka, warunki — opisuje osobny artykuł przyłączenie magazynu energii do sieci; tutaj chodzi o samo urządzenie i plac budowy.

Magazyn energii 1 MW / 2 MWh czy 1 MW / 4 MWh — czym się różnią

Magazyn opisują dwie liczby: moc w MW (ile może oddać lub pobrać naraz, ogranicza ją układ przekształtnikowy PCS) i pojemność w MWh (ile energii zgromadzi). Ich iloraz to czas pracy przy mocy znamionowej, a odwrotność — współczynnik C.

t = E ÷ P C = P ÷ E

Poniższa tabela zestawia typowe konfiguracje z liczbą kontenerów 2570 kWh (pojemność nominalna kontenera z oferty Entogo) potrzebną do pokrycia pojemności; o trybie decyduje pojemność nominalna faktycznie zainstalowana.

Konfiguracja P / E nominalnaCzas pracy [h]Współczynnik C [1/h]Kontenery 2570 kWh [szt. (kWh zainstalowane)]Tryb według Prawa budowlanego (wolno stojący)Koncesja URE (> 10 MW)
250 kW / 500 kWh2,00,50— (1 kontener > 2000 kWh)zgłoszenie (300–2000 kWh)nie
500 kW / 1000 kWh2,00,50— (1 kontener > 2000 kWh)zgłoszenie (300–2000 kWh)nie
1 MW / 1000 kWh1,01,00— (1 kontener > 2000 kWh)zgłoszenie (300–2000 kWh)nie
1 MW / 2000 kWh2,00,50— (1 kontener > 2000 kWh)zgłoszenie (dokładnie na progu)nie
1 MW / 2570 kWh2,570,391 (2570)pozwolenie na budowęnie
1 MW / 4000 kWh4,00,252 (5140)pozwolenie na budowęnie
2 MW / 4000 kWh2,00,502 (5140)pozwolenie na budowęnie
2 MW / 8000 kWh4,00,254 (10 280)pozwolenie na budowęnie
10 MW / 20 000 kWh2,00,508 (20 560)pozwolenie na budowęnie (dokładnie 10 MW)
12 MW / 24 000 kWh2,00,5010 (25 700)pozwolenie na budowętak

Liczba kontenerów to pojemność podzielona przez 2570 kWh i zaokrąglona w górę, np. 4000 ÷ 2570 = 1,56 → 2 szt. (5140 kWh). Wiersze do 2000 kWh pokazują praktyczny skutek: konfiguracje mieszczące się w zgłoszeniu wymagają jednostki o pojemności nominalnej co najwyżej 2000 kWh, a jeden kompletny kontener 2570 kWh przenosi inwestycję w tryb pozwolenia na budowę.

Magazyn 2-godzinny służy zwykle do arbitrażu dobowego i ograniczania szczytów poboru; 4-godzinny — do przesuwania produkcji PV na wieczór. Przy tej samej mocy oba potrzebują takiego samego PCS, transformatora i pola SN; różni je liczba modułów bateryjnych.

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę magazynu energii — progi od 7.01.2026 r.

Ustawa z 4 grudnia 2025 r. (Dz.U. 2025 poz. 1847) wprowadziła do Prawa budowlanego progi zależne od pojemności nominalnej magazynu energii elektrycznej. Weszła w życie 7 stycznia 2026 r.; poniżej zestawienie według tekstu jednolitego Dz.U. 2026 poz. 524, stan prawny na 15.10.2026 r.

Pojemność nominalna [kWh]Rodzaj robótTrybPrzepisOchrona przeciwpożarowa
≤ 30budowa wolno stojącego magazynubez zgłoszenia i pozwoleniaart. 29 ust. 2 pkt 39—
> 30 do 300budowa wolno stojącego magazynuzgłoszenieart. 29 ust. 1 pkt 40uzgodnienie projektu zagospodarowania; zawiadomienie PSP z planem (art. 30 ust. 3)
> 300 do 2000budowa wolno stojącego magazynuzgłoszenieart. 29 ust. 1 pkt 3cuzgodnienie projektu zagospodarowania i projektu architektoniczno-budowlanego; zawiadomienie PSP z planem (art. 30 ust. 4bb)
> 2000budowa wolno stojącego magazynupozwolenie na budowęart. 28 ust. 1 (brak zwolnienia w art. 29)według projektu budowlanego
≤ 30instalowanie magazynu (np. w budynku)bez zgłoszenia i pozwoleniaart. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c—
> 30 do 300instalowanie magazynu (np. w budynku)zgłoszenieart. 29 ust. 3 pkt 3 lit. hdokumentacja techniczna uzgodniona ppoż. (art. 30 ust. 2a pkt 3c); zawiadomienie PSP z planem (art. 30 ust. 3)
> 300instalowanie magazynu (np. w budynku)pozwolenie na budowęart. 28 ust. 1 (brak zwolnienia)według projektu budowlanego

Definicja magazynu energii elektrycznej w art. 3 pkt 27 Prawa budowlanego obowiązuje od 20 września 2026 r., ale ustawa nadal nie definiuje „pojemności nominalnej”. Bezpieczniej przyjąć, że chodzi o pojemność znamionową z tabliczki i karty katalogowej (zwykle po stronie DC), a nie o energię oddawaną do sieci. Pojemność liczy się dla całego magazynu, nie dla pojedynczego kontenera. Kwalifikację konkretnego przypadku projektant uzgadnia z organem administracji architektoniczno-budowlanej. Zasady dla samej stacji SN/nn obok magazynu są inne (próg 35 m² powierzchni zabudowy) — opisuje je tekst stacja transformatorowa: zgłoszenie czy pozwolenie na budowę.

Plan dla PSP musi pokazywać lokalizację magazynu „wraz z rozwiązaniami i danymi istotnymi dla bezpieczeństwa ekip ratowniczych” (art. 30 ust. 4bb), więc producent powinien dostarczyć opis systemu gaśniczego, wyłączników awaryjnych i odcięcia DC już na etapie projektu.

Przykład: magazyn 1 MW / 2 MWh — zgłoszenie czy pozwolenie i jaki transformator

Inwestor potrzebuje magazynu, który odda do sieci 2000 kWh w ciągu 2 h przy mocy 1 MW. Założenia (do potwierdzenia w karcie katalogowej): głębokość rozładowania DoD = 0,90 (użytkowy zakres SoC), sprawność toru rozładowania od zacisków baterii do punktu przyłączenia η = 0,95 (PCS i transformator), praca PCS przy cos φ = 0,9 wymaganym w warunkach przyłączenia, napięcie nn przekształtnika 0,8 kV, sieć SN 15 kV.

  1. Czas pracy i współczynnik C. t = 2000 kWh ÷ 1000 kW = 2,0 h; C = 1000 ÷ 2000 = 0,5.
  2. Wymagana pojemność nominalna.

    E_nom = E_AC ÷ (DoD × η) = 2000 ÷ (0,90 × 0,95) = 2000 ÷ 0,855 = 2339,2 kWh

  3. Tryb budowlany. 2339,2 kWh > 2000 kWh, więc magazyn wymaga pozwolenia na budowę (art. 28 ust. 1), a nie zgłoszenia z art. 29 ust. 1 pkt 3c.
  4. Maksimum w trybie zgłoszenia. 2000 kWh × 0,855 = 1710 kWh oddanych do sieci, czyli 1 MW przez 1,71 h. Kontener o pojemności nominalnej 2570 kWh przy tych samych założeniach odda 2570 × 0,855 = 2197,4 kWh (do potwierdzenia w karcie katalogowej) — pokrywa wymagane 2000 kWh, ale też wymaga pozwolenia.
  5. Transformator.

    S = P ÷ cos φ = 1000 kW ÷ 0,9 = 1111,1 kVA → najbliższa moc z typoszeregu: 1250 kVA

  6. Prądy znamionowe transformatora 1250 kVA.

    I = S ÷ (√3 × U): nn 0,8 kV → 1250 ÷ (1,732 × 0,8) = 902,1 A; SN 15 kV → 1250 ÷ (1,732 × 15) = 48,1 A

  7. Przekształtnik. PCS oddający 1000 kW przy cos φ = 0,9 też musi mieć moc pozorną co najmniej 1111,1 kVA — tę samą wartość co transformator przed zaokrągleniem. Opłaty przyłączeniowe u OSD (przyłączenie powyżej 1 kV: opłata za wniosek, zaliczka, zabezpieczenie) dochodzą do kosztu urządzeń; wyliczenie dla 1 MW pokazuje artykuł przyłączenie magazynu energii do sieci.

Wymagana pojemność nominalna magazynu (kWh)

E_nom = E_AC / (DoD * eta)

E_nom = 2,339.2 kWh

Moc transformatora dla magazynu przy wymaganym cos φ

S = P / cosphi

S = 1,111.1 kVA

Prąd znamionowy transformatora po stronie nn przekształtnika

I = S / (sqrt(3) * U)

I = 902.1 A

Wniosek z przykładu: jeśli projekt ma zmieścić się w zgłoszeniu, specyfikacja musi mówić „pojemność nominalna ≤ 2000 kWh”, a nie „2 MWh energii do sieci”. Dobór transformatora dla farmy PV z magazynem i napięcia 0,6–0,8 kV po stronie falowników rozwija artykuł transformator do farmy fotowoltaicznej; dla magazynu działa ta sama metoda, a typowe moce i straty jednostek 630–1000 kVA zestawia tekst transformator 630 kVA i 1000 kVA — dane techniczne.

Magazyn energii 1 MWh — cena za kWh i struktura kosztu

Entogo nie publikuje cen; poniżej wskaźniki niezależnych analityków, przeliczone po kursie średnim NBP 3,8952 zł/USD (tabela 201/A/NBP/2026 z 15.10.2026 r.).

Składnik (źródło, data)USD/kWhzł/kWh1 MW / 4 MWh [zł]
Pakiety baterii do magazynów stacjonarnych (BNEF, ankieta cen 2025, 12.2025)70272,66— (sam pakiet)
Podstawowe urządzenia dostarczone z Chin (Ember, 10.2025)75292,141 168 560
Montaż i przyłączenie do sieci (Ember, 10.2025)50194,76779 040
Pełny system sieciowy ≥ 4 h, rynki poza Chinami i USA (Ember, 10.2025)125486,901 947 600

Koszt = E × c × kurs = 4000 kWh × 125 USD/kWh × 3,8952 zł/USD = 1 947 600 zł

Szacunkowy koszt systemu według wskaźnika Ember (zł)

K = E * c * kurs

K = 1,947,600 zł

Trzy zastrzeżenia. Po pierwsze, wskaźnik Ember pochodzi z dużych projektów sieciowych i dotyczy magazynów o czasie pracy co najmniej 4 h — projekt 4 MWh będzie zwykle droższy na kWh; w magazynie 2-godzinnym PCS, transformator i pole SN rozkładają się na o połowę mniej kWh, więc koszt jednostkowy jest wyższy. Po drugie, Ember nie wyszczególnia polskich opłat przyłączeniowych OSD (krok 7 przykładu) ani kosztów projektu i pozwoleń — trzeba je sprawdzić osobno, dlatego cena przemysłowego magazynu energii w ofercie zawsze wymaga doprecyzowania zakresu. Po trzecie, BNEF podaje cenę samego pakietu — porównywanie jej z ceną całego systemu to jeden z najczęstszych błędów w kosztorysach.

Przemysłowy magazyn energii — paszport baterii, rejestr i bezpieczeństwo

Poza wymogami Prawa budowlanego magazynu o pojemności rzędu MWh dotyczą następujące obowiązki:

ObowiązekPrógPrzepisKiedy
Koncesja Prezesa URE na magazynowanie energii elektrycznejłączna moc zainstalowana > 10 MWart. 32 ust. 1 pkt 2 lit. a Prawa energetycznegoprzed rozpoczęciem działalności
Wpis do rejestru magazynów prowadzonego przez operatora systemułączna moc zainstalowana > 50 kWart. 43g ust. 3–5 Prawa energetycznegooperator wpisuje w 14 dni od oddania do eksploatacji; magazyn w instalacji odbiorcy — posiadacz przekazuje informację w 7 dni
Paszport bateriibateria przemysłowa > 2 kWhart. 77 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2023/1542wprowadzenie do obrotu od 18.02.2027 r.
Bezpieczeństwo stacjonarnego systemu magazynowaniakażdy stacjonarny BESSart. 12 rozporządzenia (UE) 2023/1542dokumentacja techniczna z badaniami z załącznika V

Prawo budowlane (art. 3 pkt 27) odsyła do definicji z art. 3 pkt 10k Prawa energetycznego („instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej”) i rozszerza ją o instalacje zasilające instalację elektryczną obiektu lub urządzenia budowlane — czyli także magazyn za licznikiem zakładu. Próg koncesji i zasady rejestru omawia artykuł przyłączenie magazynu energii do sieci oraz hasło koncesja i rejestr magazynów energii.

Magazyn energii do farmy fotowoltaicznej — co zmienia kontener z wejściem DC

Przy farmie PV kontener można sprzęgnąć po stronie DC (kontrolery MPPT ładują baterie bezpośrednio z modułów) albo po stronie AC (magazyn ma własny PCS i dzieli z farmą transformator). Sprzężenie DC oszczędza jedno przekształcenie energii, a przy cable poolingu pozwala dołożyć pojemność bez zwiększania mocy przyłączeniowej. W obu wariantach o liczbie kWh oddanych w punkcie przyłączenia decyduje sprawność cyklu (RTE) mierzona w punkcie przyłączenia, a nie na zaciskach baterii.

Przy RTE = 0,85 i jednym pełnym cyklu dziennie magazyn oddający 2000 kWh pobiera 2000 ÷ 0,85 = 2352,9 kWh, czyli traci 352,9 kWh na cykl i 352,9 × 365 = 128 823,5 kWh (ok. 128,8 MWh) rocznie. Tę energię trzeba kupić lub wyprodukować, więc różnica kilku punktów procentowych RTE między ofertami ma wymierną wartość w złotych.

Najczęstsze błędy przy zakupie kontenerowego magazynu energii

  • Mylenie energii użytecznej z pojemnością nominalną. Oferta „1 MW / 2 MWh” z 2339 kWh nominalnie przekracza próg 2000 kWh i wymaga pozwolenia zamiast zgłoszenia; sprawdzianem jest porównanie pojemności z tabliczki z art. 29 ust. 1 pkt 3c Prawa budowlanego.
  • Liczenie kontenerów zamiast całego magazynu. Dwa kontenery po 1500 kWh pracujące na jeden PCS i jedno przyłącze to zwykle jeden magazyn 3000 kWh, a nie dwa obiekty po 1500 kWh poniżej progu; kwalifikację projektant uzgadnia z organem przed złożeniem zgłoszenia.
  • Porównywanie ceny pakietu z ceną systemu. 70 USD/kWh (BNEF, sam pakiet) to nie 125 USD/kWh (Ember, pełny system z montażem i przyłączeniem); różnica dla 4 MWh to 4000 × 55 × 3,8952 = 856 944 zł.
  • Projekt zagospodarowania bez stref serwisowych. Obudowa 20 ft zajmuje 14,77 m², ale działka musi zmieścić też otwarte drzwi serwisowe, strefę pracy żurawia dla kontenera poniżej 26 t i drogę pożarową; projekt oparty na samym gabarycie ISO wraca do poprawki przy uzgodnieniu ppoż. (art. 30 ust. 4bb), a źródłem odstępów jest karta katalogowa.
  • Pominięcie zawiadomienia PSP. Dla magazynu 300–2000 kWh zawiadomienie o zakończeniu budowy z planem dla ekip ratowniczych jest obowiązkowe (art. 30 ust. 4bb); bez planu od producenta nie da się go przygotować.

Lista kontrolna — co wpisać do zapytania ofertowego na magazyn energii

  • Moc PCS [kW] i pojemność nominalna [kWh] z karty katalogowej — pojemność nominalna wyznacza tryb z art. 29 Prawa budowlanego (próg 2000 kWh), moc — koncesję (> 10 MW).
  • Energia oddawana w punkcie przyłączenia [kWh], DoD i RTE z punktem pomiaru — wynika z modelu biznesowego (arbitraż, PV, szczyty); weryfikuje się ją testem odbiorczym.
  • Wymiary, masa i odstępy serwisowe każdego kontenera [mm, kg] — potrzebne do projektu zagospodarowania działki, fundamentu i doboru żurawia; źródłem jest karta katalogowa.
  • Napięcie nn PCS [kV], cos φ i zakres mocy biernej — z warunków przyłączenia OSD; wyznaczają moc i przekładnię transformatora nn/SN.
  • Opis systemu gaśniczego, wyłączników awaryjnych i odcięcia DC — do uzgodnienia z rzeczoznawcą ppoż. i planu dla PSP (art. 30 ust. 3 lub 4bb).
  • Normy i dokumenty — PN-EN IEC 62619, PN-EN IEC 62933, dokumentacja z art. 12 i dane do paszportu baterii z art. 77 rozporządzenia (UE) 2023/1542.
  • Sposób sprzężenia z PV (DC przez MPPT czy AC) — wynika z koncepcji farmy i umowy przyłączeniowej (cable pooling).

Rola Entogo

Entogo Inc. to kanadyjska spółka z siedzibą w Toronto, która produkuje swoje urządzenia we własnej, zintegrowanej pionowo fabryce w Chinach. Kraj pochodzenia: Chiny. Dla magazynów w MWh Entogo dostarcza kontenerowy magazyn energii 2570 kWh (poniżej 26 t, sprzężenie DC z PV przez MPPT), system magazynowania energii klasy MW oraz stację transformatorową dla farmy fotowoltaicznej i BESS — typowo 1000–6300 kVA na stację. Urządzenia projektuje się według norm IEC / PN-EN dla sieci 50 Hz; zgodność z PN-EN IEC 62619 i PN-EN IEC 62933 oraz zakres raportów z badań uzgadnia się dla projektu. Pełny przegląd linii zawiera kategoria magazyny energii i strona magazynowanie energii dla firm i przemysłu.

Czas dostawy katalogowych urządzeń IEC/CE to średnio ok. 12 tygodni, a termin konkretnego zamówienia potwierdza oferta; gwarancja wynosi co najmniej 36 miesięcy. Pozwolenia, zgłoszenia i warunki przyłączenia uzyskuje inwestor; Entogo nie przesądza o kwalifikowalności urządzeń w projektach finansowanych ze środków UE. Na zapytanie ofertowe z danymi z listy kontrolnej odpowiedź przychodzi w ciągu jednego dnia roboczego; ofertę przygotowuje się po przeglądzie technicznym.

Podsumowanie

Kontenerowy magazyn energii 1 MWh to najczęściej obudowa 20 ft o powierzchni zabudowy 14,77 m², ale o kosztach i harmonogramie decyduje pojemność nominalna: wolno stojący magazyn 30–2000 kWh to zgłoszenie z uzgodnieniem ppoż. i zawiadomieniem PSP, powyżej — pozwolenie na budowę. Konfiguracja 1 MW / 2 MWh mieści się w zgłoszeniu tylko wtedy, gdy 2 MWh to wartość z tabliczki; 1 MW / 4 MWh zawsze wymaga pozwolenia, ale obniża koszt na kWh; wskaźnik Ember (ok. 125 USD/kWh) dotyczy jednak dużych projektów sieciowych, a projekt 4 MWh będzie zwykle droższy na kWh. Przed zapytaniem ofertowym warto więc ustalić pojemność nominalną, energię w punkcie przyłączenia, cos φ z warunków przyłączenia i wymiary każdego kontenera.

Źródła

  1. Ustawa z 4.12.2025 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2025 poz. 1847 (art. 29 ust. 1 pkt 3c i 40, art. 30 ust. 4bb; wejście w życie 7.01.2026 r.)
  2. Prawo budowlane — tekst jednolity, Dz.U. 2026 poz. 524 (art. 3 pkt 27, art. 28, 29, 30)
  3. Prawo energetyczne — tekst jednolity, Dz.U. 2026 poz. 43 z późn. zm. (art. 3 pkt 10k, art. 32 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 43g)
  4. Ustawa z 13.03.2026 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2026 poz. 516 (opłata za wniosek, zaliczka, zabezpieczenie)
  5. Rozporządzenie (UE) 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii (art. 12, art. 77)
  6. Ember — Batteries now cheap enough to deliver solar when it is needed (11.12.2025)
  7. BloombergNEF — Lithium-ion battery pack prices fall to $108 per kilowatt-hour (9.12.2025)
  8. NBP — kurs średni USD, tabela 201/A/NBP/2026 z 15.10.2026 r.
  9. Kontenery ISO 668 — wymiary zewnętrzne i maksymalna masa brutto (zestawienie)
  • kontenerowy magazyn energii
  • magazyn energii 1 MWh
  • magazyn energii przemysłowy
  • pozwolenie na budowę magazynu energii
  • Prawo budowlane 2026
  • BESS
  • koszt magazynu energii

Słownik: Magazyn energii chłodzony powietrzem a ciecząMagazyn energii dla firmBateryjny magazyn energiiZaliczka, opłata za wniosek i zabezpieczenie przy przyłączeniuUkład przekształtnikowy PCSOpłata za przekroczenie mocy umownej i peak shaving

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania

Jakie wymiary ma magazyn energii 1 MWh w kontenerze?
Najczęściej jest to obudowa w gabarycie kontenera 20 ft: 6058 × 2438 × 2591 mm, czyli 14,77 m² powierzchni zabudowy. Większe układy stosują 40 ft (12 192 × 2438 mm) lub kilka kontenerów 20 ft. Ostateczne wymiary, masę i odstępy serwisowe podaje karta katalogowa konkretnego producenta — gabaryt ISO określa tylko obudowę, nie liczbę kWh w środku.
Czy magazyn energii 1 MWh wymaga pozwolenia na budowę?
Nie, jeśli jest wolno stojący i ma pojemność nominalną do 2000 kWh — wystarczy zgłoszenie z projektem zagospodarowania działki i projektem architektoniczno-budowlanym, uzgodnionymi pod względem ochrony przeciwpożarowej (art. 29 ust. 1 pkt 3c i art. 30 ust. 4bb Prawa budowlanego, stan prawny na 15.10.2026 r.). Po zakończeniu budowy zawiadamia się Państwową Straż Pożarną.
Jaka jest cena magazynu energii 1 MWh i cena za kWh?
Według Ember (10.2025) pełny system sieciowy o czasie pracy co najmniej 4 h poza Chinami i USA kosztuje ok. 125 USD/kWh, co przy kursie NBP 3,8952 zł/USD z 15.10.2026 r. daje ok. 487 zł/kWh, czyli ok. 0,49 mln zł za 1 MWh. To wskaźnik dla dużych projektów sieciowych, nie oferta — przy krótszym czasie pracy koszt na kWh jest wyższy.
Czym różni się magazyn 1 MW / 2 MWh od 1 MW / 4 MWh?
Czasem pracy przy mocy znamionowej: 2 h (współczynnik C 0,5) wobec 4 h (C 0,25). Magazyn 4-godzinny ma dwa razy więcej kWh przy tym samym PCS i transformatorze, więc niższy koszt na kWh, ale przekracza próg 2000 kWh i wymaga pozwolenia na budowę zamiast zgłoszenia.
Ile waży kontenerowy magazyn energii?
Norma ISO 668 dopuszcza do 36 000 kg masy brutto kontenerów 20 i 40 ft. Magazyn 2570 kWh w ofercie Entogo waży poniżej 26 t i jest transportowany jako kompletny kontener, bez demontażu pakietów. Masa decyduje o fundamencie, doborze żurawia samojezdnego i dojeździe, dlatego trzeba ją znać przed projektem zagospodarowania.
Czy jeden kontener 2570 kWh mieści się w zgłoszeniu?
Nie. Próg zgłoszenia dla wolno stojącego magazynu to pojemność nominalna nie większa niż 2000 kWh (art. 29 ust. 1 pkt 3c Prawa budowlanego, stan prawny na 15.10.2026 r.), a 2570 kWh ten próg przekracza, więc potrzebne jest pozwolenie na budowę. W trybie zgłoszenia mieści się tylko magazyn skonfigurowany na co najwyżej 2000 kWh pojemności nominalnej.
Od czego zależy cena przemysłowego magazynu energii?
Od czasu pracy (2 h czy 4 h), bo przekształtnik, transformator i pole SN rozkładają się na mniej lub więcej kWh, oraz od zakresu: sam pakiet baterii to ok. 70 USD/kWh (BNEF, 2025), pełny system z montażem i przyłączeniem ok. 125 USD/kWh (Ember, 10.2025). Ember nie wyszczególnia polskich opłat przyłączeniowych OSD ani kosztów projektu — trzeba je sprawdzić osobno.
Czy kontenerowy magazyn energii potrzebuje paszportu baterii?
Tak, jeśli zostanie wprowadzony do obrotu lub oddany do użytku od 18 lutego 2027 r.: art. 77 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2023/1542 obejmuje każdą baterię przemysłową o pojemności powyżej 2 kWh. Stacjonarne systemy magazynowania muszą też spełniać wymagania bezpieczeństwa z art. 12 tego rozporządzenia.

Czytaj dalej

Powiązane analizy

Zapytanie ofertowe

Prześlij specyfikację — odpowiemy z ofertą i terminem dostawy.